Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego
Wprowadzenie
Serdecznie witamy na podstronie poświęconej św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego, której relikwie z dumą przechowujemy w naszej parafii Odkupiciela w Końskich. Święta Miriam, nazywana także Małą Arabką, była mistyczką i zakonnicą obdarzoną niezwykłymi darami duchowymi. Jej życie pełne cierpienia, modlitwy i zjednoczenia z Chrystusem Ukrzyżowanym stanowi dla nas inspirację i zaproszenie do głębszej relacji z Bogiem. Relikwie tej wyjątkowej świętej są dla nas źródłem łask i duchowego umocnienia.
Życie Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego
Święta Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego, znana również jako Mała Arabka, urodziła się 5 stycznia 1846 roku w Abellin, małej wiosce w Galilei. Pochodziła z bardzo pobożnej katolickiej rodziny i od najmłodszych lat wyróżniała się głęboką miłością do Boga. Po tragicznej śmierci rodziców, Miriam była wychowywana przez krewnych.
W wieku 19 lat wstąpiła do zakonu sióstr karmelitanek, przyjmując imię Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego. Jej życie zakonne było naznaczone niezwykłymi mistycznymi doświadczeniami, w tym stygmatami, ekstazami oraz darami proroctwa. W swoim życiu cierpiała wiele, ale nigdy nie straciła wiary, głęboko zjednoczona z cierpieniem Chrystusa.
Miriam zmarła 26 sierpnia 1878 roku w Betlejem w wieku 32 lat, a jej życie stało się przykładem oddania Bogu i niesienia Jego miłości bliźnim. Została kanonizowana przez papieża Franciszka w 2015 roku.
Duchowość Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego
Święta Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego, znana jako Mała Arabka, odznaczała się głęboką duchowością opartą na całkowitym zawierzeniu Bogu i zjednoczeniu z cierpieniem Chrystusa. Jej życie, pełne mistycznych doświadczeń, było świadectwem Bożej miłości oraz mocy modlitwy i ofiary.
Zjednoczenie z Chrystusem Ukrzyżowanym
Najważniejszym aspektem duchowości św. Miriam była jej głęboka więź z Chrystusem Ukrzyżowanym. Przeżywała cierpienia podobne do tych, które znosił Jezus, co wyrażało się w stygmatach oraz intensywnych doświadczeniach mistycznych. Jej cierpienie nie było jednak źródłem smutku, lecz drogą do pełniejszego zrozumienia Bożej miłości i współczucia dla innych.
Pokora i Prostota
Mimo niezwykłych darów duchowych, takich jak stygmaty, ekstazy i proroctwa, św. Miriam odznaczała się wyjątkową pokorą. Zawsze postrzegała siebie jako małą i nieznaczną, ufając, że wszystkie łaski, jakie otrzymywała, były darem od Boga. Jej duchowość opierała się na prostocie życia i całkowitym zawierzeniu Bożej woli.
Miłość do Ducha Świętego
Święta Miriam miała szczególną relację z Duchem Świętym. Nazywała Go swoim „Przyjacielem” i często powtarzała, że to Duch Święty prowadzi ją i wszystkich wierzących do pełni jedności z Bogiem. Jej miłość do Ducha Świętego przejawiała się w gorącej modlitwie i żywej wierze w Jego prowadzenie w codziennym życiu.
Modlitwa i Ofiara
Duchowość św. Miriam była również głęboko zakorzeniona w modlitwie. Zachęcała wszystkich, aby żyli modlitwą, szczególnie w chwilach trudności i cierpienia. Jej życie było przykładem ofiarności i poświęcenia, nie tylko poprzez fizyczne cierpienia, ale także przez codzienną służbę innym oraz nieustanne zanurzenie w modlitwie.
Modlitwa s. Mariam do Ducha Świętego
Duchu Święty, źródło pokoju i światłości, przyjdź mnie oświecić.
Jestem głodna – przyjdź mnie nakarmić.
Jestem spragniona – przyjdź mnie orzeźwić.
Jestem ślepa – pozwól abym przejrzała.
Jestem słaba – przyjdź mnie umocnić.
Jestem biedna – przyjdź mnie ubogacić.
Jestem nieoświecona przyjdź i daj mi poznać Jezusa.
Przyjdź, mój Pocieszycielu!
Przyjdź, moja radości!
Przyjdź, moja światłości!
Przyjdź, moja mocy!
Przyjdź, Dawco pokoju!
Duchu Święty, powierzam się Tobie.
Amen.
Kancelaria Parafialna
Poniedziałek
- 8.30 – 9.30
Wtorek, czwartek i piątek
- 15.30 – 16.30